Údržba stieracích gumičiek, resp. ako predĺžiť životnosť stieračov

Každý vlastník auta si určite praje, aby jeho stierače čím dlhšie fungovali bez problémov. Aj keď životnosť vo veľkej miere závisí od samotnej kvality stierača, resp. stieracej gumičky, je tu ešte stále niekoľko vecí, ktoré môžeme ako vlastníci auta robiť, aby sme predĺžili stieracím lištám životnosť.

Potrebné je uvedomiť si, že je stieracia gumička citlivá, a taktiež neustále vystavovaná vplyvom počasia, UV žiareniu, špine z cesty, nečistotám prilepeným na čelné sklo, atď. Aby bolo všetko ešte trochu zložitejšie, musia stierače vo svojej dobe životnosti spraviť obrovské množstvo pohybov po skle. Každá, aj tá najmenšia chyba, ktorá vznikne na stieracej gumičke, sa pri výsledkoch stierania hneď spozná (aj keď ide o chyby, ktoré nie sú viditeľné ľudským okom).
 

Čo teda môžeme my sami urobiť, aby sme predĺžili životnosť stieračov?

Najprv sa postarajme o to, aby sme mali čelné sklo čo najčistejšie. Zameriavajme sa najmä na rôzne nečistoty z cesty, hmyz, ktorý sa nalepí na čelné sklo, vtáčie výkaly, atď. Všetka táto nečistota pomaly a vytrvalo trhá stieracie gumičky, aj keď to nie je viditeľné ľudským okom. Postarajme sa teda, aby bolo sklo také čisté, ako sa len dá. Vtáčie výkaly a nalepený hmyz odporúčame preventívne odstraňovať zo skla. Odporúčame, aby ste pri čistení auta očistili špongiou aj stieracie gumičky, a tak odstránili nečistoty, ktoré sa na nich mohli usadiť.

Ak dlhšiu dobu nepršalo alebo ste stierače nepoužívali, odporúčame, aby ste ich použili raz za čas pri čistení skiel ostrekovacou kvapalinou. Odporúča sa, aby ste stierače použili aspoň 2x týždenne (postačuje 5-10 cyklových pohybov stieračov).

V lete v horúčavách sa odporúča nadvihnúť stieracie lišty zo skla, aby sa „nezapiekli“ resp. neprilepili na sklo. Rovnako si musíme dávať pozor na to, aby pri mrazoch stierače nezamrzli na skle. Ak stierače primrznú ku sklu a potom ich silou skúšame odtrhnúť, poškodí to gumičku, ktorá sa natrhne. Rovnako nikdy nesmieme stierať so stieračmi po zamrznutom skle. To môže poškodiť gumičku natoľko, že stierače za sebou začnú púšťať stopy vody.

Ako môžete vidieť, je činiteľov, ktoré skracujú životnosť stieračov, dosť veľa. Niektorým sa však jednoducho nemôžeme vyhnúť. Napriek tomu však môžeme s dodržiavaním niektorých hore uvedených rád životnosť stieračov výrazne predĺžiť.

Vyhľadajte stierače pre vaše auto:

Použite vyhľadávač (vyberte značku, model a ročník) a vyhľadajte vyhovujúce stierače pre vaše auto.

Nenašli ste vaše auto na zozname? Kliknite SEM.

V prípade ďalších otázok alebo ak potrebujete pomoc pri nákupe, sme vám k dispozícii na +421 2 33331 028 alebo na info@stierace.sk.

V prípade nákupu väčších množstiev stieračov nás kontaktujte na horeuvedených kontaktoch a my vám vypočítame zľavu.