Jednoducho, rýchlo a výhodne k novým stieračom
Takmer každý model auta má svoje vlastné rozmery stieračov a vlastný typ konektoru. Ako však zistiť, ktoré stierače sa hodia k vášmu modelu auta a zároveň budú aj dobre stierať?
Ako špecializovaný a skúsený obchod so stieračmi si uvedomujeme, aké problémy zákazníci majú pri hľadaní stieračov a preto sme si pre vás pripravili jednoduchý vyhľadávač stieračov, v ktorom nájdete tie správne stierače pre vaše auto s len pár klikmi. V ponuke máme vysokokvalitné stierače, ktoré sú overené spokojnými zákazníkmi.
Vyhľadajte a objednajte si stierače pre vaše auto tu →
O stieračoch
Keď rozmýšľame o údržbe automobilu, pravdepodobne najskôr pomyslíme na záležitosti ako pravidelná výmena oleja a filtrov, výmena pneumatík, údržba bŕzd atď. To sú však len niektoré z množstva vecí, ktoré je potrebné pravidelne udržiavať. Na čo sa však často zabúda (až kým nás nezachytí dážď), hoci to spadá pod pravidelnú údržbu, sú stierače.
Stierače sú základnou výbavou každého automobilu. Bez nich by bola jazda v daždi nemožná. Poskytujú jasný výhľad na vozovku a čistia čelné sklo od nečistôt, ako sú prach, zaschnuté stopy po daždi, špina a soľ z cesty atď. Preto je dôležité, aby boli stierače vždy v dobrom stave. Opotrebované stierače totiž rušia vodičov svojimi škrípavými zvukmi a neúplným stieraním, popri tom však predstavujú aj vyššie riziko nehôd v už aj tak zhoršených jazdných podmienkach na mokrej vozovke.
Väčšina výrobcov odporúča vymieňať stierače raz ročne – odporúča sa, aby sme ich každý rok vymenili pred príchodom hlavného obdobia dažďov, takže daždivé týždne vždy začneme s novým párom stieračov. Výmenou stieračov raz ročne sa postaráme o to, aby boli vždy v perfektnom stave a tak nás zlé počasie nemôže zastihnúť nepripravených. Ako často je potrebné vymieňať stierače, závisí od niekoľkých faktorov:
- množstva kilometrov, ktoré s autom ročne najazdíte,
- či auto parkujete vonku, kde naň neustále vplývajú faktory počasia – nízke teploty a mrazy v zime a vysoké teploty a silné UV žiarenie v lete, alebo máte auto zaparkované v garáži, kde týmto faktorom nie je vystavované. Všetky tieto faktory časom poškodzujú stieraciu lištu. Čím viac pred ním budete vaše auto chrániť, tým viac môžete predĺžiť ich životnosť.
Výmena stieračov raz ročne je preto len odporúčanie. Meniť ich môžete podľa potreby – dôležité je, aby ste pravidelne monitorovali stav stieračov a vymenili ich najneskôr vtedy, keď zistíte, že v daždi už nemáte dobrý výhľad na vozovku.
Od čoho závisí životnosť stieračov a čo môžeme urobiť preto, aby sme ju predĺžili?
Počas svojej životnosti stierače vykonajú množstvo stieracích pohybov a postierajú veľkú plochu skla. Svoju prácu musia vykonávať dobre za každých podmienok. Aby to bolo možné, musí zostať gumička stierača, ktorou stierač stiera sklo, pružná a čo najodolnejšia voči poškodeniu a vonkajším vplyvom. Už aj tie najmenšie poškodenia na gumičke stierača (aj keď ide o mikro poškodenie, ktoré je voľným okom neviditeľné) môžu zanechať následky na kvalite stierania.
Životnosť závisí predovšetkým od kvality materiálov, z ktorých je stierač vyrobený. Kvalita gumy a jej dodatočné ošetrenie (napríklad povrchová vrstva z grafitu / teflónu) sú jednoznačne medzi najdôležitejšími, no veľmi dôležitá je aj kvalita ostatných použitých materiálov a technológia, ktorou je stierač vyrobený. Je dôležité, aby mali stierače po celej ploche čo najrovnomernejšie rozložený tlak na sklo.
Napriek tomu existuje aj dosť ďalších faktorov, ktoré vplývajú na životnosť stieračov. Ak im venujeme pozornosť a aspoň čiastočne ich zohľadňujeme, môžeme ju predĺžiť.
- V lete sa neodporúča nechať stierače, aby sa na skle „zapiekli“. V prípade, ak auto stojí dlhšiu dobu na horúcom slnku, odporúča sa zdvihnúť stierače zo skla.
- Rovnako v zime sa neodporúča nechať stierače zamrznúť na skle, keďže sa pri odlepovaní zo zamrznutého skla gumička roztrhne (aj keď poškodenie nemusí byť viditeľné voľným okom, môže mať vplyv na kvalitu stierania). Preto sa odporúča aj v zime, keď mrzne a auto máme zaparkované vonku, zodvihnúť stierače zo skla.
- Väčšina škôd na stieracej gumičke vznikne pri stieraní zamrznutého skla. Na rozmrazovanie skla vám preto odporúčame používať rozmrazovač okien v podobe tekutiny alebo spreju.
- Nepoužívajte stierače na suchom skle, spôsobuje to totiž silné trenie medzi sklom a gumičkou. Ak je potrebné sklo očistiť od nečistôt, treba pri tom použiť dostatočné množstvo čistiaceho prípravku na čelné sklá.
- No aj niektoré čistiace prípravky na čelné sklo môžu stierače poškodiť. Niektoré čistiace prostriedky obsahujú látky, ktoré znečisťujú a urýchľujú proces starnutia stieracej gumičky.
- Stieraciu gumičku môže poškodiť aj stieranie nadmerne znečisteného čelného skla. Nečistoty ako napr. zasušený vtáčí trus (vedeli ste, že vtáčí trus obsahuje kyseliny, ktoré môžu poškodiť aj lak auta?) a nečistoty, ktoré nám v zime počas jazdy pristanú na skle od kolies auta pred nami, jazda po kalužiach, štrku … to všetko môže byť pre stierače vážnym problémom. V prípade silnejšie znečisteného skla vám odporúčame jeho manuálne očistenie.
- Štatisticky je pri automobiloch zaparkovaných v garážach, a teda menej vystavených poveternostným podmienkam, životnosť stieračov oveľa dlhšia ako pri autách, ktoré parkujú vonku a sú tak vystavené všetkým vplyvom počasia (UV žiarenie, mraz a horúčavy, zamrznuté sklo, nečistota, ktorá sa hromadí na skle na aute zaparkovanom vonku a pod.).
Kedy je treba vymeniť stierače a prečo sú opotrebované stierače nebezpečné?
Stierače patria medzi tzv. spotrebný materiál na aute, preto sa odporúča ich výmena raz ročne alebo podľa potreby – ak stierače nevymieňate pravidelne, odporúčame vám ich vymeniť hneď, akonáhle sa vám bude zdať, že vám ich nedokonalé stieranie bráni v 100% výhľade na vozovku (stierače už jednoznačne nie sú použiteľné, ak začnú po sebe zanechávať väčšie stopy vody alebo zahmlený povrch, začnú preskakovať alebo vydávať zvuky). Je preto dôležité pravidelne ich stav kontrolovať, takže vás zlé počasie nebude môcť prekvapiť. Opotrebované stierače výrazne znižujú viditeľnosť za nepriaznivého počasia a to najmä v noci, keď je viditeľnosť už aj tak slabšia.
Okrem toho opotrebované stierače zmenšujú viditeľnosť, ktorá je kľúčová pre bezstarostnú a pohodlnú jazdu a tiež môžu poškodiť čelné sklo. S časom stieracia gumička stvrdne a takáto gumička vytvára na skle mikro škrabance, ktoré môžu byť veľmi rušivé, najmä pri jazde, kedy slnko svieti priamo na čelné sklo. V horších prípadoch sa môže gumička úplne roztrhnúť, čo spôsobí, že bude po skle stierať kovový rám stieračov. Preto vám odporúčame včasnú výmenu stieračov, pretože poškodené čelné sklo nie je možné vyleštiť a v takom prípade nám ostane iba výmena, ktorá môže byť finančne omnoho nevýhodnejšia ako včasná výmena stieračov.
Prečo sú kvalitné stierače tou správnou voľbou?
Takmer všetky rozhodnutia za volantom robíme výlučne na základe toho, čo vidíme, preto sú skvelé stierače tak kľúčové pre bezpečnú jazdu. S naozaj kvalitnými stieračmi môžete vyjsť do daždivého počasia s ešte väčšou radosťou a lepším pocitom bezpečia ako zvyčajne.
Kvalitné stierače:
- majú dlhú životnosť, takže ich netreba tak často meniť,
- sú počas chodu veľmi tiché, takže je jazdy pohodlná,
- dokonale priľahnú k čelnému sklu a tak pekne stierajú vodu z celého čelného skla,
- neskáču a nezanechávajú stopy vody alebo hmlistý povrch na skle,
- dokonale stierajú sklo bez ohľadu na množstvo dažďa a to vo všetkých ročných obdobiach,
- efektívne stierajú sklo aj pri vyšších rýchlostiach jazdy,
- ľahko sa inštalujú na vaše auto, takže ich môžete vymeniť aj bez pomoci odborníka.
Rozdiel medzi klasickými a modernými – plochými stieračmi
Všimli ste si, že je klasických stieračov na automobiloch stále menej? Dôvodom sú nové, moderné stierače, ktoré nazývame aj ploché aerodynamické stierače. Sériovo sú montované na väčšinu novších automobilov a stále rýchlejšie vytláčajú z trhu klasické stierače.
Dve hlavné výhody moderných stieračov sú ich aerodynamický tvar a spôsob výroby, ktorý umožňuje rovnomerný tlak na sklo po celej ploche stierača. Klasické stierače mali rám, ktorý pritláčal stieraciu gumičku iba so 4-8 bodmi. Moderné stierače sú navrhnuté tak, aby gumičku pritláčali na sklo nekonečným počtom bodov, takže je utieranie skla tichšie a rovnomernejšie. Ako sme už spomenuli, majú aerodynamický tvar, vďaka ktorému zaisťujú bezchybné stieranie aj pri vyšších rýchlostiach. To je predovšetkým vítané pri jazde na diaľnici za nepriaznivého počasia. Už aj vám sa niekedy určite stalo, že ste si v noci pri jazde na diaľnici v nepriaznivom počasí priali mať lepšie stierače. Moderné stierače majú práve na tento účel špeciálne navrhnutý spojler, ktorý im pri vyšších rýchlostiach jazdy poskytuje stabilitu a lepší tlak na čelné sklo. To klasické stierače kvôli svojmu neaerodynamickému tvaru pri vyšších rýchlostiach nemôžu zaručiť.
Preto vám odporúčame používanie moderných plochých stieračov, ako sú stierače v našej ponuke (ak si nie ste istí – ploché stierače môžu nahradiť klasické stierače, aj v prípade, že máte auto z čias, kedy tieto stierače ešte neboli vyrábané).
Výmena stieračov
Pýtate sa, ako vymeniť stierače? Doteraz ste túto prácu vždy prepustili mechanikovi?
V prvom rade, buďte bez obáv. Výmena stieračov nie je žiadna veda. Skúsení používatelia ich vymenia už za pár minút, vám to však aj s naštudovaním pokynov na obale nevezme viac ako 20 minút. 20 minút teda platí pre tých, ktorí stierače menia po prvýkrát, vy ostatní samozrejme viete, že sa to dá zvládnuť aj oveľa rýchlejšie. Výmena stieračov je celkom jednoduchá.
Najprv je potrebné odstrániť staré stierače. Postup odstraňovania starých stieračov je závislý od toho, aký typ konektora má vaše auto. Najskôr dobre preskúmajte konektor a adaptér, ku ktorým je pripevnený stierač. Ak máte klasický konektor v tvare háku, stierač vo väčšine prípadov len nasadíte do adaptéra. Ak však máte modernejší konektor, pravdepodobne budete musieť stlačiť nejaký jazýček alebo gombík. Celý postup je dosť jednoduchý, stačí si len na preštudovanie všetkého vyhradiť dostatok času.
Keď sa vám podarí odmontovať starý stierač, zostane pred vami už len kovový držiak stierača. Tu treba byť trochu opatrný. V držiaku je pružina, ktorá sa stará o to, aby stierače dobre pritláčali na sklo. Ak by vám držiak náhodou vykĺzol z rúk a narazil do skla, mohlo by puknúť. Dajte si teda pozor, aby vám držiak s odmontovaným stieračom nepadol na sklo.
Potom vám už len zostáva namontovať nové stierače. Keďže ste už prišli na to, ako odstrániť staré stierače, už viete, aký konektor vaše auto má a aký adaptér potrebujete. Postupujte podľa pokynov uvedených na obale vašich nových stieračov a v sklade s nimi stierače namontujte.
Predposledným krokom je kontrola. Rukou nadvihnite držiaky a skontrolujte, či sa stierače správne pohybujú tam aj späť a či sú dostatočne upevnené.
Vašou poslednou úlohou je čelné sklo dôkladne vyčistiť od nečistôt, kým použijete nové stierače. Potom vyskúšajte, či nové stierače skutočne stierajú tak, ako treba. Na čelné sklo nastriekajte čistič čelného skla a niekoľkokrát stierače spustite.
Ak posledný krok ukáže, že je všetko v poriadku, ste pripravení na nové bezstarostné kilometre aj v nepriaznivom počasí.
Silikónové stierače
Zaujíma vás, či sú silikónové stierače lepšie ako stierače vyrobené z prírodného kaučuku?
Tu sa názory líšia. Niektorí majú so silikónovými stieračmi dobré skúsenosti, iní zlé. Hlavným problémom, ktorý sme zistili u niektorých silikónových stieračov, je, že pri stieraní zanechávajú na skle tenkú vrstvu silikónu. Táto vrstva môže byť užitočná pri jazde v daždi, pretože z čelného skla odpudzuje vodu, no môže mať aj nežiaduci a nebezpečný efekt. Vrstva môže pri nižších teplotách vytvárať na skle hmlistý povrch, ktorý zahmlieva výhľad na vozovku. Silikón nie je prírodná guma, takže sa pri rôznych (najmä nižších) teplotách môže správať inak ako za bežných podmienok. Silikón je navyše menej odolný proti fyzickému poškodeniu, ktoré vzniká na gumičke. Kvalitné silikónové stierače sú síce odolnejšie voči vplyvom počasia (letné horúčavy a UV žiarenie), ale v zásade sú menej odolné voči fyzickému opotrebovaniu spôsobenému nečistotami na čelnom skle. So silikónovými stieračmi buďte radšej opatrní – ak sa rozhodnete pre silikónové stierače, odporúčame vám vybrať si nejaké skutočne kvalitné a odskúšané.
Väčšina známych svetových výrobcov stále odporúča stierače z prírodného kaučuku, pretože sú veľmi spoľahlivé. V kombinácii s rôznymi povrchovými úpravami – napr. povlak z grafitu alebo teflónu (teflón je známy ako najšmykľavejší materiál na svete) umožňujú bezchybné a tiché stieranie za každého počasia bez obáv z ich zlyhania.
História stieračov
V dnešnej dobe sú stierače považované za samozrejmosť, ale nie vždy to tak bolo. Prvé autá boli vyrábané bez stieračov a jazda v daždi bola veľmi náročná alebo dokonca skoro nemožná. Dovtedy, kým sa jazdilo na kočoch poháňaných koňmi, sa kone pred prekážkou samé zastavili, to však pri autách nebolo možné, keďže všetko bolo v rukách šoféra. Vynález stieračov bol preto iba otázkou času.
Prvé stierače boli vynájdené v roku 1903. Prvý patent bol podaný Írom J. H. Apjohnom a jeho vynález bol patentovaný vo Veľkej Británii. Jeho patent obsahoval dve stieracie lišty, ktoré stierali sklo zhora nadol.
V rovnakom čase bol vynález v priebehu aj na americkej pôde, kde sa zaň zaslúžila Mary Anderson, ktorá si svoj vynález nechala patentovať v Amerike. Pri návšteve New Yorku si v roku 1902 všimla vodiča električky, ktorý sa snažil udržiavať čelné sklo čisté, aby mohol cestujúcich čo najrýchlejšie dostať do cieľa. Vodič mal dve možnosti; buď otvoril čelné sklo a vpustil do kabíny studený vzduch a dážď, alebo zastavil električku a čelné sklo vyčistil z vonkajšej strany. Oba spôsoby boli nepraktické, čo si všimla Mary Anderson. Vynález Mary Anderson bol celkom jednoduchý, no podobný princíp, aký mal jej stierací systém, sa používa dodnes, len je celý technicky prepracovanejší. Jej systém stierania sa ovládal ručne – z kabíny. Čo bolo ešte stále lepšie ako predtým, keď vodiči museli čakať, kým prestane pršať, jazdiť s otvoreným čelným sklom alebo zastaviť vozidlo a čistiť sklo zvonka. Do roku 1916 boli všetky automobily, ktoré boli vyrobené na americkej pôde, vybavené jej stieračmi.
V roku 1917 vynašla Charlotte Bridgwood prvý systém stieračov, ktorý fungoval automaticky. Vynález nebol práve najšťastnejší, pretože niektorí vodiči si stále museli sami pomáhať – jednou rukou šoférovali, kým druhou rukou pohybovali stieračmi.
V roku 1917 J.R. Oishei, ktorý bol v daždivom dni účastníkom nehody medzi vozidlom a cyklistom, vynašiel „rain rubber“, čo bolo zariadenie, ktoré mohol vodič namontovať na auto, keď pršalo. Zariadenie (stierač) sa používalo manuálne a bolo namontované na vrchu čelného skla. Oishei si zariadenie patentoval a začala ho vyrábať spoločnosť Tri-Continental Corporation (neskôr známa ako Trico).
V roku 1921 americký vynálezca William Folberth vynašiel systém stieračov, ktorý bol poháňaný vákuom, ktoré vzniklo v sacom systéme motora. Spoločnosť Trico, ktorá sa v tom čase už uplatnila, v roku 1925 odkúpila Folberthovu firmu za milión dolárov a začala stierací systém predávať. Systém mal síce nejaké problémy, najväčším z nich bola jeho rýchlosť. Keď boli otáčky motora vysoké, zmenšilo sa vákuum v sacom systéme, čo spôsobilo, že stierače pracovali pomalšie alebo úplne prestali fungovať. Napriek tomu sa tento systém používal niekoľko rokov.
V roku 1925 predstavil Bosch elektrické stierače, ktoré boli vyhradené pre prestížnejšie vozidlá a montovali sa na vrchu skla.
Ďalší veľký vynález v oblasti stieračov bol v roku 1962. V roku 1962 vynašiel Rober Kearns elektrické stierače, ktoré fungovali prerušovane. Svoj systém predstavil Fordu v nádeji, že ho začnú používať. Ford systém mierne zmenil a v roku 1969 ho predstavil na svojich vozidlách. Krátko nato nasledovali ďalší výrobcovia. Robert Kearns žaloval Ford a Chrysler za privlastnenie si jeho vynálezu a po niekoľkých rokoch vyhral súdny spor v hodnote niekoľkých miliónov.
História stieračov je očividne pestrejšia, ako ste si možno najprv mysleli. Vývoj od jednoduchých ručných stieračov až po automatické stierače so senzormi, aké máme v dnešnej dobe, trval už viac ako 100 rokov.
- Jednoducho, rýchlo a výhodne k novým stieračom
- O stieračoch
- Od čoho závisí životnosť stieračov a čo môžeme urobiť preto, aby sme ju predĺžili?
- Kedy je treba vymeniť stierače a prečo sú opotrebované stierače nebezpečné?
- Prečo sú kvalitné stierače tou správnou voľbou?
- Rozdiel medzi klasickými a modernými – plochými stieračmi
- Výmena stieračov
- Silikónové stierače
- História stieračov